suma: 0,00 zł do kasy
Logowanie lub rejestracja
Farby i akcesoria malarskie renomowanych marek
882 753 683
darmowa-dostawa
zwrot-40-dni
top-producenci
Farba strukturalna 0
Farba strukturalna

Farba strukturalna. Strukturalny – łatwy sposób na (nie tylko) loftowe wnętrze

Farby strukturalna pozwalają na uzyskanie oryginalnych wzorów i faktur na ścianach. Stworzona przy ich pomocy powłoka może przypominać beton, piaskowiec, a nawet aksamit. Nadają się do malowania zarówno płyt kartonowo-gipsowych, jak i betonowych.  Jakie mają właściwości? Do jakich pomieszczeń pasują? Sprawdź!

Farba strukturalna daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, a jednocześnie jest wyraźnie tańsza i łatwiejsza w użyciu niż tynk dekoracyjny. Może imitować beton, piaskowiec czy fakturę naturalnego kamienia. Tworzy wyrazisty efekt, dlatego z reguły pokrywa się nią tylko jedną ścianę w pomieszczeniu. Zapewnia przy tym wysoką odporność i trwałość powłoki.

Gęstość farby strukturalnej jest większa niż w przypadku klasycznych preparatów do malowania ścian i sufitów. Dodatkowo w ich składzie znajdują się specjalne wypełniacze o różnych stopniach uziarnienia. Pozwala to na uzyskanie oryginalnej faktury.

Gdzie stosować farbę strukturalną?

Farba strukturalna często znajduje zastosowanie w loftowych aranżacjach. Oryginalna struktura pozwala bowiem stworzyć efekt przypominający nieobrobiony kamień lub odkryty w ramach prac budowlanych beton, co dobrze koresponduje z surowym charakterem industrialnego wnętrza. Nałożenie farby strukturalnej jest jednocześnie tańsze niż pokrycie ściany płytami betonowymi lub płytkami przypominającymi cegłę.

Farby strukturalne pasują jednak również do wnętrz w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Te tworzące efekt miękkiego aksamitu sprawdzą się natomiast w aranżacjach w stylu glamour – pokryte nimi ściany staną się eleganckim tłem dla lakierowanych mebli i luster w złotych lub srebrnych ramach.

 

Jak nakładać farbę strukturalną?

Farby strukturalne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć oraz dobrze przepuszczają parę wodną. Jednocześnie pozwalają zamaskować ubytki i nierówności powierzchni. Przed malowaniem należy uzupełnić jedynie duże uszkodzenia ściany. Warto również oczyścić powierzchnię z kurzu i odtłuścić ją (dokładnie tak samo jak w przypadku malowania klasycznymi farbami). Ścianę można dodatkowo pokryć preparatem gruntującym.

Samo malowanie farbami strukturalnymi jest łatwiejsze niż może się wydawać. Po wymieszaniu preparatu wystarczy nakładać go na ścianę równomierną warstwą za pomocą pędzla, wałka lub szpachelki (w zależności od gęstości farby). Jeśli chcesz uzyskać niejednolitą fakturę, po aplikacji na ścianę użyj grzebieni, pacek lub innych narzędzi, które pozwolą na stworzenie pożądanych wzorów na powierzchni powłoki. Całość można na koniec utrwalić bezbarwnym lakierem.

Zobacz również: Jak samodzielnie zrobić trawertyn na ścianie?

 


 

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW


 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium