Tynk dekoracyjny Trawertyn – niebanalny sposób na dekorację ścian

29-11-2017

Coraz modniejsze są aranżacje, w których gładko pomalowane ściany są zestawione z różnego rodzaju tynkami dekoracyjnymi. Jednym z nich jest tynk Trawertyn, który tworzy powierzchnię imitującą naturalny kamień – co ważne, może być wykonany w wielu różnych kolorach, w związku z czym daje duże możliwości aranżacyjne.

Tynk Trawertyn – ze względu na swoje właściwości – może być wykorzystany nie tylko w tych pomieszczeniach i miejscach, w których nie będzie narażony na uszkodzenia. Jest trwały i odporny, w związku z czym może być użyty do zdobienia ścian również w przedpokoju czy jadalni (łatwo usunąć z niego różnego rodzaju zabrudzenia).

Tynk mineralny Trawertyn Magnat Style

Jak zrobić samemu tynk trawertynowy na ścianie?

Ozdobienie ściany tynkiem Trawertyn nie jest trudne i bez problemu możesz to zrobić samodzielnie. Wystarczy, że zapoznasz się z naszymi wskazówkami i będziesz przestrzegał zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

SPRAWDŹ CENĘ TRAWERTYNU MAGNAT STYLE https://model1.pl/magnat-style-trawertyn

Tynk Trawertyn krok po kroku

  1. Przygotowanie powierzchni. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy ściana jest odpowiednio przygotowana. Każdy tynk strukturalny nakłada się na powierzchnię gładką i równą, pozbawioną poprzednich warstw farb, odkurzoną. Konieczne jest zagruntowanie ściany, bo zabieg ten zapewni optymalną przyczepność kolejnym warstwom tynku.
  2. Przygotowanie produktu. Po otworzeniu opakowania należy zalać suchy tynk czystą wodą w ilości 0,35-0,45 L na 1 kg masy i dokładnie wymieszać w celu uzyskania jednolitej konsystencji (przyczepnej do narzędzia). Tak przygotowaną masę należy pozostawić 30 minut w zamkniętym opakowaniu i ponownie wymieszać.
  3. Nakładanie tynku. Na wcześniej przygotowaną (zagruntowaną) ścianę należy nałożyć pierwszą warstwę masy dekoracyjnej używając pacy weneckiej, starannie ją wygładzić i pozostawić do wyschnięcia na około 12 godzin. Po upłynięciu tego czasu konieczne jest zmoczenie wodą całej powierzchni za pomocą wałka gąbkowego. Po nałożeniu drugiej warstwy tynku Trawertyn należy odczekać kilka minut i za pomocą pacy weneckiej wydrapać nieregularny wzór (trzymając pacę pod kątem 90o), ponownie wygładzić całość i pozostawić do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.
  4. Zabezpieczenie powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu tynku konieczne jest pomalowanie go Lakierem Rustykalnym – stworzy on powłokę, dzięki której ściana będzie odporna na wielokrotne szorowanie i ścieranie. Polakierowaną ścianę należy pozostawić do wyschnięcia na 4 godziny.
  5. Barwienie. Aby nadać ścianie ozdobionej Trawertynem wybrany kolor należy wetrzeć w nią Lakier Rustykalny z dodatkiem Pigmentu Barwiącego MAGNAT Style. Należy pokryć ok. 0,5 m2 Lakierem, a następnie usunąć jego nadmiar wilgotną gąbką. Pilnując, by kolor był naniesiony równomiernie na całej ścianie.

Trawertyn w kuchni

Tynk trawertyn w jadalni

Trawertyn w salonie

ZOBACZ JAK DOBRAĆ KOLOR FARBY Z TESTEREM KOLORU https://model1.pl/blog/post/testery-farb-sprawdzaj-i-dobieraj-kolory/